سنسور درب/پنجره و خانه هوشمند زی ویو

Aeon Labs Door/Window Sensor

خانه هوشمند کیان دور اندیش سنسور درب1

سنسور درب/ پنجره علاوه بر کاربرد امنیتی در خانه هوشمند، کاربرد رفاهی نیز می تواند داشته باشد. برای مثال می توان تعریف کرد در سیستم سرمایش- گرمایش اگر درب و یا پنجره ای برای مدتی طولانی باز باشد، سیستم تهویه خاموش شود و تا زمانیکه بسته نشده است همچنان خاموش بماند ( کاهش مصرف انرژی).لذا با توجه به نقشی که این سنسور در خانه هوشمند ایفا می کند در این مقاله نحوه نصب و اضافه کردن سنسور درب/پنجره شرکت این لبز  به شبکه زی ویو (Z-Wave) در کنترلر خانه هوشمند ورا توضیح داده می شود.

در ابتدا مروری مختصر بر این سنسور خواهیم داشت:

خانه هوشمند کیان دور اندیش سنسور درب 2

خانه هوشمند سنسور درب3

خانه هوشمند سنسور درب 4

(زمانیکه باتری در محل تعبیه شده نصب می گردد LED سنسور به مدت سه ثانیه چشمک می زند)

روش نصب:

خانه هوشمند سنسور درب 5

خانه هوشمند سنسور درب7

خانه هوشمند سنسور درب 6

خانه هوشمند سنسور درب 8

اضافه کردن سنسور به شبکه زی ویو ورا:

در حالی که باتری های سنسور را در آن قرار داده اید کنترلر ورا را به حالت Inclusion برده.(دقت شود که سنسور در فاصله ای کمتر از یک متر نسبت به کنترلر باشد.) دکمه زی ویو (Z-Wave) سنسور را فشار داده و رها کنید. چنانچه اضافه کردن به درستی انجام شود LED سنسور به مدت ده دقیقه روشن می ماند که در این مدت تنظیمات و نامگذاری سنسور باید انجام شود. بعد از گذشت این زمان سنسور از حالت تنظیمات خارج می شود.(با سه بار فشار دادن دکمه تمپر روی سنسور می توان آنرا از حالت تنظیمات خارج کرد).

(با فشردن یکبار دکمه Sync٬ ورا وارد حالت Inclusion شده که در این حالت چراغ Z-Wave روی ورا به آرامی روشن/خاموش می شود ( نشانگر مد Inclusion ).برای خارج شدن از این مد(حالت)٬ دکمه Sync را مجددا فشار داده و رها کنید.

خانه هوشمند کیان دور اندیش ورا اج

با فشار دادن و نگه داشتن دکمه Sync برای مدت 3 ثانیه٬ ورا وارد حالت Exclusion می شود.( چراغ Z-Wave با سرعتی بیشتر از حالت Inclusion روشن/خاموش می شود). برای خارج شدن از این مد٬ دکمه Sync را دو بار فشار داده و رها کنید).

پس از اضافه شدن، سنسور  به شکل زیر در قسمت Devices نمایش داده می شود که با کلیک کردن بر روی فلش وارد صفحه تنظیمات سنسور می شوید که در این صفحه همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است می توانید نام سنسور را به دلخواه خود تغییر داده و محلی که سنسور در آن نصب می باشد را انتخاب نمایید.(ذخیره کردن فراموش نشود)

خانه هوشمند سنسور درب 9

خانه هوشمند سنسور درب 10

از آنجا که منبع تغذیه این سنسور باتری می باشد برای افزایش طول عمر باتری اکثر زمان کاری خود را در حالت Sleep و یا Stand By می باشد که این زمان در حالت تعریف شده اولیه 1680 ثانیه می باشد. با وارد شدن به صفحه تنظیمات سنسور و کلیک کردن بر روی Settings ( نشان داده شده در تصویر بالا) می توان این زمان را  تغییر داد.(لازم به ذکر است که این مدت زمان باید مضربی از 4 باشد)

خانه هوشمند سنسور درب 11

چنانچه هر گونه تغییری در تنظیمات سنسور بعد از سپری شدن مدت زمان 10 دقیقه که در بالا شرح داده شد، داده شود

بعد از دخیره کردن  کنترلر خانه هوشمند ورا منتظر می ماند تا سنسور از حالت Sleep خارج شده تا تغییرات بر آن اعمال شود. در صورت نیاز به اعمال سریع تغییرات، با فشار دادن دکمه زی ویو سنسور، سنسور از حالت Sleep خارج می شود و بعد از 10 دقیقه مجددا به حالت Sleep بر می گردد.

خانه هوشمند سنسور درب 12

برای حذف کردن سنسور از شبکه زی ویو ، ورا را در حالت Exclusion قرار داده و دکمه Z-Wave سنسور را یکبار فشار دهید.( فاصله کمتر از یک متر سنسور نسبت به ورا رعایت شود)

ریست کردن:

ابتدا سنسور را از شبکه خارج کرده (حذف نمایید)، سپس با فشار دادن و نگه داشتن دکمه زی ویو سنسور به مدت 20 ثانیه، سنسور ریست شده و به تنظیمات اولیه خود باز می گردد.

خانه هوشمند کیان دور اندیش