مبدل زی ویو به IR

ZXT-120

 

 مبدل ای ار به زی ویو

 

مقدمه

از مزایای خانه هوشمند کنترل تجهیزات سرمایشی – گرمایشی می باشد که هم جنبه رفاهی را در بر دارد و هم در کاهش مصرف انرژی نقشی اساسی ایفا می کند. لذا در این مقاله به اضافه کردن یک مدل ترموستات زی ویو به کنترلر خانه هوشمند ورا می پردازیم

ZXT-120 مبدل زی ویو (Z-Wave) به IR جهت کنترل تجهیزات تهویه مطبوع که به وسیله IR کنترل می شوند، در خانه هوشمند می باشد بطوریکه IRهای مربوطه یا از طریق انتخاب وسیله از لیستی که در حافظه آن می باشد، انتخاب شده  و یا از طریق ذخیره کردن کدهای IR وسیله ای که میخواهد در سیستم هوشمند کنترل شود به حافظه آن مورد استفاده قرار میگیرد.

انرژی مصرفی (برق )این وسیله به دو صورت تامین میگردد: باتری و یا USB که باید توجه داشت زمانیکه به وسیله USB تغذیه می شود این وسیله به عنوان تقویت کننده سیگنال زی ویو نیز عمل می کند.

مبدل ای ار به زی ویو1

مبدل ای ار به زی ویو2

کتابخانه داخلی:

منظور از کتابخانه داخلی این وسیله، کدهای IR تجهیزات تهویه مطبوع اکثر شرکت های معتبر می باشد که مصرف کننده لازم است کد محصول شرکت مورد نیاز را از لیستی که  به همراه ترموستات می باشد انتخاب و در تنظیمات این وسیله وارد کرده و استفاده نماید.

وارد کردن 120-ZXT به شبکه زی ویو ورا :

توجه:

قبل از هر کاری لازم است مشخص شود که این وسیله با باتری عمل خواهد کرد یا توسط USB. برای این موضوع دکمه زی ویو (Z-Wave) این وسیله را فشار داده،٥ ثانیه نگه داشته( تا زمانیکه LED روشن شود) رها کنید سپس در زمانی کمتر از ٢ ثانیه، ٣بار دکمه زی ویو را فشار داده و رها کنید:

دو بار روشن و خاموش شدن LED نشان می دهد ZXT-120 برای استفاده شدن به وسیله باتری آماده کار می باشد.

چهار بار روشن و خاموش شدن LED نشان می دهد ZXT-120 برای کار با منبع تغذیه USB آماده کار می باشد.

کنترلر ورا را به حالت INCLUSION برده.(دقت شود که ZXT-120 در فاصله ای کمتر از یک متر نسبت به کنترلر خانه هوشمند ورا باشد.) دکمه زی ویو آنرا را فشار داده و رها کنید.

(با فشردن یکبار دکمه Sync٬ ورا وارد حالت Inclusion شده که در این حالت چراغ Z-Wave روی ورا به آرامی روشن/خاموش می شود ( نشانگر مد IInclusion ).برای خارج شدن از این مد(حالت)٬ دکمه Sync را مجددا فشار داده و رها کنید

خانه هوشمند کیان دور اندیش ورا اج

با فشار دادن و نگه داشتن دکمه Sync برای مدت 3 ثانیه٬ ورا وارد حالت Exclusion می شود.( چراغ Z-Wave با سرعتی بیشتر از حالت Inclusion روشن/خاموش می شود). برای خارج شدن از این مد٬ دکمه Sync را دو بار فشار داده و رها کنید.

چنانچه Inclusion به درستی انجام شود ال ای دی Z-Wave  ورا برای مدتی کوتاهی با سرعتی بیشتر از حالت Exclusion ٬ روشن/ خاموش شده٬ سپس به حالت نرمال خود( روشن/خاموش شدن در مد Inclusion ) باز می گردد.

*** به پیغام های کنترلر خانه هوشمند ورا در بالای صفحه مرورگر دقت نمایید.

حال با فشردن دکمه Sync٬  ورا را از حالت Inclusion خارج  نمایید.

ZXT-120 در ورا به شکل زیر نمایش داده می شود

مبدل ای ار به زی ویو3

استفاده از کتابخانه ZXT-120 :

اگرشرکت سازنده وسیله ای که قرار است با ZXT-120 (ترموستات زی ویو)  کنترل شود در لیست کدها باشد نیاز به وارد و ذخیره کردن کدهای IR آن وسیله در حافظه ترموستات نبوده و فقط  لازم است پارامتر مربوطه که 27 می باشد را تنظیم نمایید.

با کلیک کردن بر روی فلش  ترموستات زی ویو ( ZXT-120 در ورا به عنوان ترموستات شناخته می شود) وارد صفحه تنظیمات آن شوید. به قسمت Device Options رفته  و Add Configuration Settings  را کلیک نمایید.

پارامتر 27 که پارامتری 2 بایتی می باشد و ارزش آنرا (انتخاب شده از جدول کدها) وارد کرده و ذخیره نمایید.

مبدل ای ار به زی ویو4

مبدل ای ار به زی ویو5

حال ترموستات را تست کنید. اگر عملکرد آن درست نباشد ارزش پارامتر 27 را طبق جدول  تغییر داده تا ارزش  مناسب بدست آید.

( برای مثال همانطور که در جدول بالا نشان داده شده در ابتدا ارزش پارامتر 27 را 4 قرار دهید، در صورت درست عمل نکردن ترموستات ،مقدار176 را تست نمایید و این روند را ادامه دهید تا پارامتر مطلوب را بدست آوردید.)

وارد و ذخیره کردن IR کد :

زمانیکه IR کدهای لازم در کتابخانه ترموستات (حافظه  ترموستات)  نباشند این وسیله قابلیت آنرا دارد که آنها را به حافظه آن وارد کرده و استفاده نمایید.

برای وارد کردن IRکدها لازم است ارزش پارامتر 27 را 0 قرار داده و ذخیره نمایید.(LED ترموستات یکبار روشن و خاموش می شود)

ارزش های پارامتر 25 طبق جدول زیر محل هایی که IR کد باید در آن ذخیره شود را مشخص می کند.برای مثال IRکد  22 درجه سانتیگراد Cool که طبق جدول با ارزش 5 نشان داده شده است در خانه 5 حافظه ذخیره می گردد.در این حالت توسط ریموت کنترل دستگاهی که قرار است توسط ZXT-120 کنترل شود آنرا در حالت Cool 22 تنظیم کرده و توسط همان ریموت کنترل دستگاه را خاموش کنید.

حال در ورا به صفحه  Add Configuration Settings ترموستات رفته و ارزش پارامتر 25 را 5 قرار داده و ذخیره نمایید.پس از آنکه تنظیمان توسط ورا به ترموستات اعمال شد LED ترموستات روشن و خاموش شده و بعد از آن ترموستات آماده ذخیره کردن IRکد می باشد.

ریموت کنترل اصلی را در فاصله 2 تا 5 سانتیمتری  ترموستات قرار داده (مطلبق شکل زیر)و دکمه Power On ریموت کنترل وسیله مربوطه را فشار داده و رها کنید.(این مرحله در زمانی کمتر از ٣٠ ثانیه بعد از چشمک زدن LED باید انجام شود) اگر مرحله ذخیره کردن به درستی صورت گیرد LED ترموستات دو بار روشن و خاموش می شود در غیر اینصورت شش مرتبه.

مبدل ای ار به زی ویو6

برای وارد کردن IRکد بعدی ارزش پارامتر 25 را طبق جدول در ورا وارد کرده، ذخیره نمایید و همانند آنچه در بالا شرح داده شد مراحل بعدی را انجام دهید.

*** توجه شود که در هر مرحله کافیست ارزش پارامتر 25 را نغییر دهید و از اضافه کردن مجدد پارامتر 25 خوداری نمایید.

دقت شود در این حالت فقط  IRکدهای تنظیم دما،سرمایش،گرمایش،روشن و خاموش کردن می توانند در ترموستات ذخیره شوند و حالت های دیگر قابل تعریف نمی باشند.

 مبدل ای ار به زی ویو 7

خارج کردن ترموستات از شبکه زی ویو:

برای خارج کردن ترموستات از کنترلر خانه هوشمند ورا آنرا در حالت Exclusion قرار دهید و دکمه زی ویو ترموستات را یکبار فشار داده و رها کنید. کمی صبر نمایید تا ترموستات از شبکه زی ویو خارج شود.( به پیغام های کنترلر ورا در بالای صفحه مرورگر دقت نمایید)

 

ریست کردن ZXT-120 :

دکمه زی ویو (Z-Wave) ترموستات را فشار داده و ده ثانیه صبر نمایید.2 بار روشن و خاموش شدن LED نشان دهنده ریست شدن ترموستات می باشد. (ریست کردن نوع منبع تغذیه ترموستات را تغییر نخواهد داد)

نصب ترموستات :

مبدل ای ار به زی ویو8

مبدل ای ار به زی ویو9

جدول پارامترها:

جدول پارامترهای ترموستات

خانه هوشمند کیان دور اندیش