اضافه کردن مولتی سنسور 6 این لبز (Aeon Labs) به کنترلر خانه هوشمند ورا (Vera)

مولتی سنسور 6

مقدمه :

همان تور که گفته شده بود اهمیت سنسورها در خانه هوشمند در حدی می باشد که جزو پر کاربرد ترین وسیله ها می باشند. از این رو این مقاله به بررسی  سنسور شش کاره Aeon Labs  که از شش سنسور حرکتی، دما، شدت روشنایی ، رطوبت ، لرزش و یو وی در یک پنل تشکیل شده است و طریقه اضافه کردن آن به شبکه  زی ویو می پردازد.( پس از وارد کردن این وسیله به کنترلر خانه هوشمند ورا (vera) هر یک از سنسورها جداگانه به صورت یه وسیله مجزا نمایش داده می شوند.)

مروری مختصر بر سنسور:

 

خانه هوشمند مولتی سنسور1

اضافه کردن سنسور 6 کاره به کنترلر خانه هوشمند ورا :

برای اضاف کردن مولتی سنسور 6 این لبز به ورا ابتدا وارد صفحه اصلی ورا شوید و بر روی Devices  و سپس Add Devices کلید کنید.

در صفحه باز شده همانند تصویر بر روی sensors کلید کرده و از پنجره باز شده 6 in 1multisensor  را انتخاب نمایید.

خانه هوشمند مولتی سنسور 2

همانند شکل زیر عمل کرده و درب سنسور را باز کنید و سپس next را بزنید.

خانه هوشمند مولتی سنسور 3

در مرحله بعد همانگونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید سنسور را به منبع تغذیه از طریق باتری و یا پورت usb متصل کنید . ( توجه داشته باشید ، می توان مولتی سنسور 6 را تنها با یک باتری و قرار دادن آن در قسمت 1 در محفظه باتری سنسور استفاده کرد.) سپس برروی next  کلیک کنید.

اگر مولتی سنسور توسط باتری به شبکه زی ویو اضافه شود باید از آن با باتری استفاده کرد و اگر توسط منبع تغذیه USB به شبکه زی ویو اضافه شود باید از آن همیشه توسط منبع تغذیه USB استفاده کرد که در اینصورت می تواند به عنوان ریپیتر هم عمل کند.

خانه هوشمند مولتی سنسور 4

در مرحله بعد مانند آنچه نشان داده می شود کلید زی ویو روی سنسور را یکبار فشارداده تا سنسور به شبکه زی ویو خانه هوشمند ورا اضافه شود.

برای تست صحت Inclusion مولتی سنسور درصورتیکه دکمه زی ویو را فشار دهید و رها کنید اگر LED آن برای مدت چند ثانیه روشن بمانید Inclusion به درستی انجام شده است و اگر چشمک بزند خیر که در اینصورت اول باید Exclude شود و دوباره Include.

اگر برای اضافه کردن سنسور به کنترلر خانه هوشمند ورا دکمه زی ویو روی سنسور را در یک ثانیه دوبار پشت سر هم فشار دهید مولتی سنسور در بستری امن ( به عنوان وسیله امنیتی) به شبکه خانه هوشمند زی ویو ورا اضافه می شود.( توجه داشته باشید که در این حالت تمامی شش سنسور موجود در مولتی سنسور 6 به طور کامل فعال می باشند.)

خانه هوشمند مولتی سنسور 5

پس از وارد شدن به ورا مولتی سنسور 6 به شکل زیر در قسمت Devices نشان داده می شود.( سنسور لرزشی در هنگام عمل کردن به صورت پیغام متنی نمایش داده می شود.)

خانه هوشمند مولتی سنسور 6

تنظیمات پیشرفته مولتی سنسور 6 :

برای تنظیمات پیشرفته سنسور نیاز به یک سری پارامتر می باشد که به صورت زیر می باشند:

پارامترهای 101 ،102، 103  برای فعال / غیرفعال کردن  سنسورها می باشند ، بدین صورت که هرکدام از سنسورها را بخواهید فعال کنید عدد مقابل آن در جدول زیر را در پارامترها قرار دهید.  ( اگر بخواهید دو یا چند سنسور را فعال کنید جمع اعداد داخل جدول را در پارامترها قرار دهید. ) ( هرکدام از این پارامتر ها 4 byte Decimal  می باشند. )

خانه هوشمند مولتی سنسور 7

برای مثال  : اگر بخواهید تمامی سنسور ها را فعال کنید جمع کل اعداد جدول یعنی عدد 227 را در پارامتر های 103،102،101 قرار دهید.

پارامترهای 111 ،113،112 معین می کنند که سنسور ها در چه بازه زمانی به کنترلر خانه هوشمند ورا گزارش دهند.( این پارامتر ها 4 byte Decimal می باشند و مقادیر آنها بر حسب ثانیه.)

پارامتر 6 : معرف حساسیت سنسور حرکتی می باشد که از 0 تا 127 می تواند تغییر کند ( این پارامتر 1 byte Decimal بوده و مقدار پیش فرض آن 64 می باشد.)

پارامتر 3 : این پارامتر معین میکند که پس از تشخیص حرکت و تریگ شدن سنسور حرکتی چه مدت زمانی سنسور تریگ بماند.( مقدار پیش فرض 240 ثانیه(

هرچقدر مقدار این پارامتر بیشتر باشد طول عمر باتری بیشتر می شود. ( این پارامتر 2 byte Decimal می باشد.)

پارامتر 4 : این پارامتر اگر 0 باشد سنسور حرکتی غیرفعال و اگر 1 باشد سنسور حرکتی فعال می باشد.

نکته : پس از تنظیم کردن پارامتر ها زمانیکه مولتی سنسور از منبع تغذیه باتری  استفاده می کند به منظور سرعت بخشیدن به اعمال تغییرات در حالی که سنسور در حالت Stand By می باشد می توانید با فشار دادن دکمه زی ویو روی سنسورو نگه داشتن آن به مدت سه ثانیه سنسور را  به مدت ده دقیقه  Wake Up کنید( سریع روشن/خاموش شدن LED سنسور نشانگر Wake Up بودن سنسور می باشد) در غیر اینصورت منتظر بمانید تا سنسور خود Wake Up شود تا تنظیمات توسط کنترلر خانه هوشمند ورا به سنسور اعمال شود.

زمانیکه مولتی سنسور در حالت بیدار می باشد با فشار دادن و نگه داشتن دکمه زی ویو به مدت سه ثانیه به حالت خواب می رود و خاموش شدن LED نشانگر آن می باشد

طول عمر باتری در سنسور 6 کار این لبز 2 سال می باشد.

نصب مولتی سنسور به دیوار :  

مولتی سنسور شش کاره Aeon Labs را می توان با توجه به موقعیت مکان و وسعت دید مورد نظر به دو صورت دیواری و روی سقف در محل مورد نظر به کمک بازو های نگهدارند همانند تصاویر زیر نصب کرد.

خانه هوشمند مولتی سنسور 8

خانه هوشمند مولتی سنسور 9

 خارج کردن مولتی سنسور از شبکه زی ویو ورا :

ورا را به حالت Exclusion برده سپس دکمه زی ویو  روی سنسور را یکبار فشار دهید، منتظر بمانید تا سنسور از شبکه زی ویو خارج شود.

 

ریست کردن مولتی سنسور:

برای ریست کردن مولتی سنسور کافیست دکمه زی ویو روی سنسور را به مدت بیست ثانیه نگه دارید.

خانه هوشمند کیان دور اندیش